آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۸ مرداد ۱۳۹۲

حسن سربخشیان

وبلاگ


کودتای ۲۸ مرداد به روایت یک سنگ قبر


‎قبل از اینکه ماه ژانویه گذشته برای اولین بار به لس انجلس رفته باشم تصوراتی از غرب امریکا در ذهن خود داشتم که بزرگترین جمعیت ایرانی های مهاجر را در خود پذیرفته است.
‎ با راه رفتن در خیابان وست وود احساس کردم در یکی از خیابانهای آشنا اما غریب قدم می زنم. تابلوهای به زبان فارسی و افرادی که بزبان فارسی
‎سخن می گفتند حس خوب اما آمیخته با حسرت را برایم بهمراه داشت که بعد از سه سال و نیم دوری از ایران در خود می یافتم‫.‬
‎با اقامت سه روزه در لس آنجلس هیج جا را نمی توان دید، بغیر از شرکت در یک برنامه نشست در دانشگاه یو سی ال ای که در حاشیه برپایی نمایشگاه عکسهایم برگزار می شد و دیدار با آقای اصغر بیچاره کار دیگری نداشتم. نه اینکه نداشته باشم، گیج سفر هم بودم. شش ساعت پرواز و سه ساعت اختلاف بین واشینگتن و لس آنجلس براحتی نظم خوابم را از بین برده بود
_G5X3393a

‎معمولا در تمام سفر هایم دوست دارم از قبرستانهای محلی که سفر می کنم دیدار کنم، پس به یکی از قبرستانهای نزدیک در خیابان وست وود رفتیم، آقای امیر فولادی همراه ما بود و قرار بود عکسهای ایام جوانی خود و پدر مرحوم پروانه را به او نشان دهد. قبرستانی زیبا با چمن هایی سر سبز و محیطی آرام در بدو ورود آرامش خاصی را به بیننده انتقال می داد. آن دو نشستند به تماشای عکسهای دوران قدیم و من در میان سنگ قبر ها دنبال افرادی می گشتم شاید آشنایی بیابم!!
اول مهستی را دیدم ، بعد از او عزیز رفیعی را دیدم که از پیشگامان صنعت سینمای ایران بود.
همین طور بدنبال کشف های جدید بودم که آنی در جای خود ایستادم. شعبان جعفری مقابلم بود درست در وسط محیط سر سبز چمن.
عجب تصادفی … با خود گفتم حیف اقلا  هشت سال دیر رسیدم.
فردی که بر روی سنگ قبرش شعر معروف ” چو ایران نباشد تن من مباد ، بدین بوم و بر زنده یک تن مباد” حک شده بود.
‎چند فریم عکس گرفتم و خیره شدم به سنگ قبر. نشان شیر خورشیدی روی قبر، عکسی  از چهره شعبان جعفری که در اثر نور آفتاب از بین رفته بود و درست در وسط قسمت بالای سنگ قبر به حالت بیضی شکل دیده می شد که در بالای آن یا علی نوشته شده بود و در دو طرفش تصویر ورزشکاری باستانی کار که در شکل قرینه هم با لباس ورزشی در حالت تمرین نشان داده می شوند.
‎ سلطنت که با نشان شیر خورشید معنی یافته بود و نشان ورزشکاری خودش هم بود و اگر شعری را هم که نوشته شده بود را هم بشود به وطن پرستی وی معنی کرد البته ‫.‬
‎همچنین قرینه سازی بر روی طرح سنگ قبر را از دیگر قبرهای آنجا متمایز می کرد.

9F0X3921a

‎تقریبا تمامی عوامل مهم زندگی شعبان جعفری را می توان بر روی سنگ قبر وی یافت الا نقش او در کودتای ۲۸ مرداد!!
‎اما من اشتباه می کردم نقش پر رنگتر او در کودتا هم شاید بنوعی با بازی سرنوشت گره خورده و تاریخ مرگش را نیز با تاریخ تغییر مسیر سرنوشت یک کشور که بی شک او نیز در آن تغییر مسیر سهم بسزایی را ایفا کرده بود می شد دید. تاریخ وفات مردی که سناریوی کودتای ۲۸ مرداد بدون او انگار یک نقش مهم را از دست داده باشد ، در همین امروز رقم خورد تا برای همیشه نقش پر رنگ او در این کودتا در یادها بماند.
‎امروز روز در گذشت مردی است که کمک های او بهمراه اوباش تحت امرش در سرنگونی دولت دکتر مصدق نقش بسرایی داشت. افرادی همچون شعبان جعفری معروف به شعبون بی مخ برای رساندن کودتا به سرمنزل مقصودش در زمان خود کارایی بسیاری داشته و توانستند مسیر آینده سیاسی کشور را تغییر دهند.
‎ بر اساس اسناد منتشر شده دریافت مبالغ قابل توجه از سوی او به منظور سرنگونی دولت مصدق صورت گرفت
‎ شعبان جعفری با هدایت و رهبری اراذل و اوباش تهران در چنین روزی کودتای شکست خورده مرحله اول را در مرحله دومش به پیروزی رساندند و راه را برای بازگشت محمد رضا پهلوی که به خارج از ایران فرار کرده بود به کشور همواره کردند.

9F0X3922a