آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۳ تیر ۱۳۹۲

ساسان توکلی

اجتماع


عقاب آسیا در امریکا


Screen Shot 2013-07-13 at 11.16.44 AM
با پیروزی تیم ملی ایران در مقابل تیم کره جنوبی ایران توانست به بازی های جام جهانی سال ۲۰۱۴ برزیل راه یابد. در میان شور و سرور مردم که با انتخابات ۹۲ هم همراه شده بود مجله تابلو تصمیم گرفت با یکی از محبوب ترین بازیکنان سابق تیم فوتبال ایران ، احمدرضا عابدزاده که هم اینک در ایالت کالیفرنیای امریکا مربی گری دختران جوان را می کند گفتگو کند. .

Screen Shot 2013-07-13 at 11.16.57 AM
عابدزاده ۱۸ سال بیشتر نداشت که به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد و در اواخر همان سال عضو ثابت تیم ملی شد. سپس به تهران آمد و پیراهن استقلال تهران را به تن کرد وی سپس به تیم سپاهان اصفهان رفت و بعد به تیم پرسپولیس تهران منتقل شد و از دوم دی ماه ۱۳۷۳ رسماً به حفاظت از دروازه پرسپولیست تهران گماشته شد. در سال ۷۴ در ۱۸ بازی با خوردن ۵ گل رکورد دست نیافتنی از خود به جای گذاشت. وی دارای ۷۸ بازی ملی و ۵۲ گل خورده است که رکوردی مهم به شمار می رود. او در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه یکی از ارکان موفقیت تیم فوتبال ایران در راه صعود به جام جهانی بود.
اوج شهرت احمدرضا در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن اتفاق افتاد که با وجود آسیب دیدگی از ناحیهٔ انگشتان دست، با مهار ۳ پنالتی در فینال مسابقات در برابر کره شمالی، ایران را به قهرمانی آسیا رساند. او در طول این مسابقات جمعاً ۲ گل دریافت کرد که هر دو گل نیز از روی نقطه پنالتی وارد دروازه عابدزاده شد.

DSC_9045
در نظرسنجی برنامه نود در سال ۱۳۸۸ وی به عنوان محبوب‌ ترین بازیکن سه دهه اخیر فوتبال ایران انتخاب شد

وی سرانجام روز جمعه ۲۳ دی ماه سال ۱۳۸۴ در حالی که چند سال بود که فوتبال را کنار گذاشته بود، به صورت افتخاری در دیدار دوستانه پرسپولیس وبایر مونیخ مدت کوتاهی بازی کرد و به صورت رسمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. الیور کان دروازه بان افسانه‌ای فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ، وی را در آغوش گرفت.او در حال حاضر با تیم کورانا در کالیفرنیای امریکا همکاری می کند و به آموزش دختران جوانی می پردازد که می خواهند روزی دروازه بان شوند.