آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۲ تیر ۱۳۹۲

مهرداد شیوا

اجتماع


جفت شش‌های پیاپی، بررسی عوامل غیر فنی صعود تیم ملی به جام جهانی


04
حالا که به جام جهانی رفتیم و خوشحالیم و داریم برای خودمان صفا می‌کنیم و این مطلب هم قرار نیست به گوش دشمن! برسد. کمی هم صادق باشیم و دو عامل اصلی که بلیت ما را برای برازیلیا «اکی» کرد فراموش نکنیم. این صحبت جناب کفاشیان را هم داشته باشید: «زیاد لیاقت رفتن به جام جهانی را نداشتیم اما خدا کمکمان کرد.»

شانس
تیم ملی ما در همه مسابقات کم و بیش خوش شانس بوده اما در مسابقات مقدماتی جام جهانی برزیل شانس به شکل شگفت‌آوری درخانه ایران را زده بود. نه تنها در خانه ایران را زده بود که کل یوم در خانه نشسته بود قصد نداشت حتی برای لحظاتی هم که شده روی خوشی به رقیبان ما نشان بدهد. در مسابقه اولمان با ازبکستان که کاملا دفاع کردیم و ازبکستان بیچاره به درودیوار کوبید و گل هم زد که داور اشتباه گرفت و بیش از ده موقعیت داشت اما به قولی دروازه ایران طلسم شده بود تا اینکه در دقایق پایانی روی یک ضدحمله گل زدیم و بردیم.
در بازی رفتِ کره در ورزشگاه آزادی هم این اتفاق تکرار شد، طوری بازی کردیم که انگار داریم روبه روی برزیل بازی می‌کنیم. نود دقیقه توپ روی دروازه ما بود که یا رحمتی می‌گرفت و یا به تیر دروازه می‌خورد یا به شکل عجیبی وارد دروازه نمی‌شد، اما در موقعیتی نصفه و نیمه جواد نکونام با یک ضربه ساده دروازه کره را باز کرد.
بعد نوبت به بازی ایران با قطر رسید. در بازی با قطر هم اگر نه کامل ولی بازی بیشتر در اختیار قطر بود و آن‌ها توانستند موقعیت‌های زیادی خلق کنند تا جایی که توپ را از رحمان احمدی هم عبور دادند و ضربه بازیکن قطری به شکل معجزه آسایی به زیر دیرک خورد و روی خط افتاد. قطری‌ها توپ و میدان را در اختیار داشتند اما در صحنه‌ای ضربه جباری به مدافع قطری خورد و جلوی پای قوچان‌نژاد افتاد و او توپ را وارد دروازه کرد.
شاهکار خوش‌شانسی‌های ایران تا روز آخر ادامه پیدا کرد. کره‌ای ها گرچه مثل همیشه خوب نبودند و طرح و تاکتیک ویژه‌ای نداشتند اما نود دقیقه روی دروازه ما حمله می‌کردند و انگار قرار نبود توپی وارد دروازه شود. اما در نیمه دوم ضربه تیموریان را که چندان هم نیت پاس دادن نداشت مدافع کره‌ای با اشتباهی مرگبار‌‌ رها کرد تا توپ به قوچان‌نژاد موقعیت‌شناس برسد و کار را تمام کند. اگر می‌خواهید به ارزش و قدرت شانس در این صعود پی ببرید یک بار دیگر ضربه سر کره ای‌ها در دقیقه نود و دو را به یاد بیاورید که اگر وارد دروازه شده بود ما به پلی‌آف می‌رفتیم و هرگز وارد جام‌جهانی نمی‌شدیم.
در راستای مطالبات این روزهای مردم ایران از رئیس‌جمهور منتخب، ما هم از ایشان می‌خواهیم کاری کند که این شانس از ما روی گردان نشود. این بار اما ایشان بیش از آنکه به کلید نیاز داشته باشند به قفلی قوی نیاز دارند تا این شانسی که وارد خانه تیم ملی فوتبال شده فرار نکند و همین جا بماند. اگر رئیس‌جمهور منتخب این خواسته ما را محقق کند، ما قطعا قهرمان جهان خواهیم شد و با این بختی که داریم هیچ تیمی قادر نخواهد بود ما را شکست دهد. حتی اگر ۲۵۰ موقعیت داشته باشند، با این همه شانس ما، عمرا بتوانند گل بزنند. درعوض بالاخره ما یک جوری با استفاده از ابر و بادو مه و خورشید و فلک، توپ را جلوی پای گوچی می‌اندازیم و او هم کار را تمام می‌کند.

داور‌ها
از آنجایی که ما کلا عادت داریم نق بزنیم و همیشه بگوییم که همه به ضرر ما کار می‌کنند و دشمن ما هستند و می‌خواهند توی کار ما بگذارند در این دوره از مسابقات با تلاش‌های دولت «تدبیروامید» داوران همه تلاششان را کردند تا برای ما سوت بزنند و ما را راهی برزیل کنند که اگر نبود این سوت‌ها ما الان به جای ریختن درخیابان و شور و شوق، داشتیم به فدراسیون و زمین و زمان فحش می‌دادیم و کفاشیان هم به ریش ما می‌خندید.
در بازی اول ما مقابل ازبکستان، نیشیمارای ژاپنی با همکاری کمکش ساراگا صحنه‌ای شگفت آور را خلق کردند و توپی که یک متر و نیم از خط دروازه ما عبور کرده بوده را گل نگرفتند و سه امیتاز به ما تقدیم کردند.
داور بعدی که لابد کمپین صعود ایران به جام‌جهانی را لایک کرده بود، عبدالبشیر سنگاپوری بود که در قطر خطای واضح مسعود شجاعی روی طلال بلوشی را پنالتی اعلام نکرد و او هم سه امتیاز دیگر به ما تقدیم کرد.
اما اشتباهات داور به نفع ایران تا روز آخر ادامه داشت که در نیمه اول تان‌های چینی خطای واضح رحمان احمدی را که باید با کارت قرمز مستقیم اخراج می‌شد، ندید و دستور به ادامه بازی داد. برای ندیدن این خطا باید یکی از سه عمل را انجام می‌داد: رویش را بر می‌گرداند، چشمانش را می‌بست و یا نمی‌خواست که ببیند. با این همه از حق نباید گذشت که در بازی برگشت ازبکستان در ورزشگاه آزادی کمک داور گل محمد نوری را که به نظر سالم می‌رسید آفساید اعلام کرد. در راستای این سوتهای زیبا و رنگارنگی که عمدتن به سود ما زده شده است کف مطالبات ما از دولت جدید این است که در مرحله مقدماتی همین سه داور مذکور مسابقات ما را سوت بزنند. البته درست که این کف مطالبات داوری ما از رئیس جمهور منتخب است و مطالبات بیشتر داریم اما لازم به ذکر است که با هرگونه رادیکال کردن فضا مخالفیم و مطالباتی از این دست که هر وقت توپ به صورت بازیکنان حریف بخورد آقای روحانی باید کاری کند که به نفع ایران در برزیل پنالتی گرفته شود و یا در هربازی حداقل داور باید سه گل سالم حریف را مردود اعلام کند را برنمی‌تابیم و آن‌ها را در فضای کنونی کمی غیر معقول و نسنجیده می‌دانیم.