آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۱ تیر ۱۳۹۲

سپهر عاطفی

اجتماع


جایزه جهانی World press


_DSC9449
خانهٔ ویلی برانت در برلین چند روزی است میزبان عکس‌های برگزیدهٔ ورلد پرس ۲۰۱۳ است. این جایزه که معتبر‌ترین و بزرگ‌ترین جایزهٔ عکس‌های خبری در جهان محسوب می‌شود در ۱۰۰ شهر مختلف از ۴۵ کشور جهان به نمایش درخواهد آمد.

نمایشگاه عکس ورلد پرس مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیدهٔ بخش‌های مختلف را به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه شامل ۱۴۳ اثر از ۵۴ برندهٔ پنجاه و ششمین دورهٔ جایزهٔ عکس ورلد پرس است. برنده‌ها از ۳۳ کشور مختلف جهان و از میان ۵ هزار و ۶۶۶ عکاس انتخاب شده‌اند. جایزهٔ اول امسال به اثری از پل هنسن سوئدی تعلق گرفت. در این عکس که در نوامبر سال گذشته در غزه گرفته شده است گروهی از مردان اجساد دو کودکی را حمل می‌کنند که از قربانیان حمله اسرائیل به غزه هستند.
_DSC9469
در میان برندگان امسال دوعکاس ایرانی نیز با نام‌های ابراهیم نوروزی و مجید سعیدی دیده می‌شوند. ابراهیم نوروزی با مجموعه عکس «قربانیان عشق اجباری» برنده جایزه اول بخش پرتره‌های مستند و با مجموعه عکسی از زنان سوگوار در مراسم سنتی چهل منبر در خرم آباد با عنوان «عزادار» برنده جایزه دوم در بخش پرتره صحنه آرایی این جایزه سالانه خبری شد. وی پیش از این نیز در سال ۲۰۱۲ با مجموعه عکسی از اعدام عوامل تجاوز گروهی در خمینی‌شهر موفق به کسب جایزه دوم گزارش خبری شده بود. نوروزی در مجموعهٔ قربانیان عشق اجباری به مسئلهٔ اسید پاشی پرداخته است. سمیه و رعنا دخترش مورد حملهٔ امیر همسر وی قرار گرفتند. این مرد پس از آن که متوجه شد همسرش قصد جدایی از او را دارد، وی را تهدید کرد که نمی‌گذارد او با‌‌ همان صورت زیبا به زندگی ادامه دهد. و نهایتا در حالی که همسر و فرزند شیرخوارش خواب بودند به روی آنها اسید پاشید. در اثر این حمله صورت سمیه و رعنا، دست‌هایشان و قسمتی از بدن آنها سوخت، سمیه کور شد و رعنا نیز یکی از چشم‌هایش را از دست داد. در پی کمک‌های پدر سمیه و مردم روستای محل زندگیشان، سمیه و دخترش در سفر به تهران در بیمارستان فارابی بستری و تحت عمل قرار گرفتند. عکس‌های این مجموعه تا پس از انجام عمل بر روی چشمان دختر در بیمارستان را شامل می‌شود.
_DSC9495
مجید سعیدی دیگر برندهٔ ایرانی این جایزه نیز با مجموعه عکس‌ «زندگی در جنگ» جایزه دوم بخش موضوعات معاصر جایزه «ورلد پرس» را از آن خود کرد. این مجموعه شامل عکس‌های از زندگی مردان و زنان افغان در سال‌های اخیر است. ازدواج اجباری، خشونت خانگی، فقر و عدم دسترسی به تحصیلات و… موضوعات این مجموعه را در بر می‌گیرد. در یکی از عکس‌های تاثیر گذار این مجموعه پدر افغان دود مخدر را به صورت فرزند خود می‌دمد؛ در برخی مناطق افغانستان والدین شخصا کودکان خود را معتاد می‌کنند تا با خواب کودکان، ساعات بیشتری برای کار کردن داشته باشند.
_DSC9471