آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۲ تیر ۱۳۹۲

امین بهروزی

اجتماع


به ایران آمدم، خوش آمدم، بررسی حضور به اصطلاح دورگه‌ها در فوتبال ایران


عکس ها از: فرشاد عباسی
FER_8305

وقتی می‌گوییم ایرانی بودن دقیقا منظورمان چیست؟ کسی که در ایران دنیا آمده باشد؟ آیا کسی که از پدر و مادری ایرانی در خارج از کشور به دنیا آمده ایرانی نیست؟ آیا ایرانی کسی است که پدر و مادرش ایرانی باشد؟ اگر پدر یا مادر ایرانی نباشند آن وقت ایرانی محسوب نمی‌شود؟ ایرانی کسی است که فارسی بلد باشد و اگر فارسی‌اش ضعیف بود دیگر ایرانی نیست؟ فرهنگ ما ایرانی‌ها را داشته باشد؟ فرهنگ ما ایرانی‌ها دقیقا چیست؟ چه متر و معیاری داریم که با آن میزان غلظت فرهنگ ایرانیِ افراد بسنجیم؟ میزان علاقه‌مندی به قورمه سبزی آیا کافیست؟

این مباحث شاید تا چند سال پیش اهمیتی در حوزه فوتبال نداشت اما از زمانی که پای به اصطلاح دورگه‌ها به فوتبال ملی ما باز شد، این بحث نیز در محافل و رسانه‌ها شروع شد که آیا این حرکت درست است؟ آیا این بازیکنان واقعا ایرانی هستند؟
اولین بازیکنی که در هیات همین به اصطلاح دورگه‌ها به ایران آمد فریدون زندی بود که توانست به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کند. فوتبال متفاوتش در کنار فارسی حرف زدن با لهجه و البته ظاهرش او را تبدیل به فوتبالیستی دوست‌داشتنی کرد. اما همه اهالی فوتبال به او و ورودش روی خوش نشان نداند و برخی او را بازیکن خارجی تیم ملی خواندند.
چند سالی از حضور فریدون زندی در تیم‌ملی گذشت و بحث به اصطلاح دو رگه‌ها فروکش کرده بود که با حضور کی‌روش و جستجوی شهر به شهر او برای یافتن بازیکنان ایرانی الاصل دوباره موضوع داغ شد. کشف‌های کی روش عبارت بودند از:

Screen Shot 2013-07-13 at 11.20.42 AM
اشکان دژاگه
محل تولد: تهران
پدر و مادر: ایرانی
وضعیت تاهل: در سال ۲۰۰۷ با دختری ایرانی به نام شقایق ازدواج کرد.
زمان مهاجرت: در سال ۱۳۶۷ درحالیکه یک سال بیشتر نداشته به همراه خانواده‌اش به برلین مهاجرت کرده. در این مدت چندین بار به ایران سفر کرده است.
تسلط به زبان فارسی: فارسی بلد است اما نه خیلی پیشرفته.
ستاره بی‌چون و چرای تیم ملی در چند بازی اول مقدماتی بی‌شک اشکان دژاگه بود، آنقدر خوب بازی کرد که در نظر سنجی برنامه نود به عنوان بازیکن سال ایران انتخاب شد. اشکان سه بازی آخر را به دلیل مصدومیت از دست داد. او قطعا یکی از امید‌های اصلی ایران در جام جهانی است.

FER_8844
رضا قوچان‌نژاد
محل تولد: مشهد
پدر و مادر: ایرانی
وضعیت تاهل: مجرد
زمان مهاجرت: در شش سالگی مهاجرت کرده و تا قبل از بازی‌های تیم ملی به ایران نیامده بود.
تسلط به زبان فارسی: زبان فارسی‌اش بسیار خوب است و هنوز ته لهجه مشهدی‌اش را حفظ کرده است.
گلی که او به تیم ملی کره زد سال‌ها در ذهن ایرانی‌ها باقی خواهد ماند و در برنامه‌های تلویزیونی تکرار خواهد شد. شاید اگر هوشمندی و موقعیت‌شناسی قوچان‌نژاد نبود تا بتواند گل‌های ۳ امتیازی حساس را مقابل قطر و کره بزند، حالا ما به جام‌جهانی صعود نکرده بودیم. امید اول گلزنی ما در برزیل هم بی‌شک رضا قوچان‌نژاد است.

FER_8831
امید نظری
محل تولد: مالمو سوئد
پدر: ایرانی، مادر: فیلیپینی
وضعیت تاهل: مجرد
تسلط به زبان فارسی: زبان فارسی را تا حدی بلد است.
او در بازی‌های اخیر تیم ملی در ترکیب ۲۳ نفره هم نبود.

دانیل
دانیال داوری
محل تولد: گیسن فرانکفورت آلمان
پدر: ایرانی، مادر: لهستانی
وضعیت تاهل: مجرد
تسلط به زبان فارسی: زبان فارسی بلد نیست اما بعد از دعوت به تیم ملی کلاس رفته تا یاد بگیرد.
نام او وقتی بر سر زبان‌ها افتاد که مهدی رحتمی در اقدامی عجیب از تیم ملی خداحافظی کرد. البته بعد‌ها شنیده شد که یکی از دلایل دلخوری رحمتی همین بوده که کیروش می‌خواهد دانیال را به تیم ملی بیاورد. بعید به نظر می‌رسد با وجود رحمان احمدی و احتمال بازگشت رحمتی، او جایی در چارچوب دروازه تیم ملی در برزیل پیدا کند و در بهترین حالت روی نیمکت خواهد نشست.
شاید تعدادشان بعد از صعود به جام جهانی کم شده باشد اما هنوز متعصبانی هستند که اعتقاد دارند این بازیکنان ایرانی نیستند و با داشتن پاسپورت ایرانی نمی‌توان آن‌ها را ایرانی خواند چرا که در ایران رشد نکرده‌اند و فرهنگی متفاوت با ما دارند. نکته عجیب این است که اصلا نمی‌توان اصطلاح دورگه را درمورد بازیکنانی مثل قوچان‌نژاد و دژاگه به کار برد چرا که دورگه به کسانی گفته می‌شود که پدر و مادرشان از دو ملیت متفاوت باشد.
چه موافق باشیم و چه نباشیم آن‌ها به ایران امدند و کمک کردند تا به جام جهانی برویم. شاید درست‌ترین و بیادماندنی‌ترین جمله در مورد حضور بازیکنانی از این دست را فریدون زندی گفت. زمانی که برانکو او را به تیم ملی دعوت کرد و به ایران آمد، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «به ایران آمدم، خوش آمدم.»