آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۹ تیر ۱۳۹۲

مجله تابلو

سیاست


بانوی اول مطبوعات امریکا درگذشت


HelenThomasAndBarackObama2009-650x433

هلن آملیا توماس بعد از ۶۰ سال کار مداوم خبری برای خبرگزاری یونایتدپرس و حضور ۵۰ ساله اش در کاخ سفید و همراهی با ده رییس جمهور امریکا در سن ۹۲ سالگی در آپارتمانش در شهر واشینگتن دی سی در گذشت.

130720103618-16-helen-thomas-horizontal-gallery

او که در سال ۲۰۱۰ بازنشسته شده بود، با انتشار سخنانش در ویدیویی بر روی شبکه اینترنت اعلام کرد که به عقیده او « اسراییل باید از فلسطین بیرون برود.» این سخنان او جنجال برانگیز شد.
او که فرزند پدری لبنانی الاصل و مغازه دار و مادری خانه دار بود در سال ۱۹۲۰ در ایالت کنتاکی و در خانواده‌ای ۱۱ نفره به دنیا آمده بود. چهار ساله بود که خانواده‌اش به شهر دیترویت در ایالت میشیگان نقل مکان کردند، جایی که او تحصیلات خود را تا پایان دبیرستان به انجام رساند و به روزنامه نگاری علاقه‌مند شد.
او سال ۱۹۴۲در رشته زبان انگلیسی در دانشگاه واینِ دیترویت فارغ التحصیل شد و بعد از یک سال به خبرگزاری یونایتدپرس پیوست تا اخبار داخلی زنان را پوشش دهد، فعالیتی که تا سال ۱۹۷۴ ادامه داشت.

Gerald_Ford_and_Helen_Thomas_-_USNWR

در سال ۱۹۶۰ هلن توماس مسئول پوشش اخبار روزانه رییس جمهور جان اف کندی در کاخ سفید شد و دو سال بعد توانست رییس جمهور را قانع کند که زنان هم می‌توانند در شام سالانه کاخ سفید، ویژه خبرنگاران و عکاسان حضور یابند.
او به عنوان اولین زن خبرنگار در کاخ سفید، همراه رییس جمهور نیکسون در سال ۱۹۷۲ به سفر تاریخی چین رفت و گزارش تهیه کرد. او دوسال بعد توانست رییس دفتر خبرگزاری یونایتد پرس در کاخ سفید شود.
توماس در سال ۱۹۷۵ به مدت یک سال رییس انجمن خبرنگاران کاخ سفید بود. او در سال ۲۰۰۰ میلادی از خبرگزاری یونایتدپرس استعفا داد و به همکاری با هآرتص- خبرگزاری رسمی اسرائیل- پرداخت.
هلن توماس تا زمان اظهار نظر جنجال برانگیزش در باره اسراییل که به نوعی پایان زندگی حرفه‌ای او قلمداد شد، توانست کار روزنامه نگاری را پی گرفته و به‌خاطر یک عمر فعالیت در مطبوعات جایزه ملی انجمن روزنامه را در سال ۲۰۰۲ و جایزه بنیاد ملی مطبوعات امریکا در سال ۲۰۰۷ را از آن خود کند.