آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۲ تیر ۱۳۹۲

مجله تابلو

اجتماع


ایران در جام جهانی فوتبال


04

تیم ایران یکی از قدرتمند‌ترین تیم‌های آسیایی به شمار می‌رود که در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ قهرمان جام ملت‌های آسیا شده‌است. ایران در سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸و ۲۰۰۶ موفق شد در جام جهانی فوتبال حضور یابد. جام جهانی برزیل، چهارمین حضور ایران در این مسابقات خواهد بود.

بازیکنان برتر ایرانی
بی‌شک علی دائی نام اول است. او با به ثمر رساندن ۱۰۹ گل، «آقای گل فوتبال ملی جهان» است.
به تصریح «فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال»، ناصر حجازی با عنوان «دومین دروازه‌بان بر‌تر قرن بیستم قاره آسیا» از سرآمدان دروازه بانان جهان است.
علی پروین نیز توانسته «ستاره طلائی یک عمر تلاش برای فوتبال» را از فدراسیون فوتبال آسیا، دریافت کند.
چهار بازیکن ایرانی تاکنون موفق به کسب جایزه بهترین بازیکن آسیا شده‌اند: خداداد عزیزی (۱۹۹۶)، علی دائی (۱۹۹۹)، مهدی مهدوی کیا (۲۰۰۳) و علی کریمی (۲۰۰۴).
کارلوس کی روش، سرمربی کنونی تیم ملی ایران، نامدار‌ترین مربی در میان سرمربیان تیم‌های فوتبال آسیایی است.

بردهای بزرگ ایران
نخستین بازی ملی تیم فوتبال ایران در مقابل تیم افغانستان در تاریخ چهارم شهریور ۱۳۲۰ انجام شده که با نتیجه صفربر صفر به پایان رسیده است.
بیشترین گل را تیم ایران در مقابل تیم گوام به ثمر رساند و در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۰۰ این تیم را با نتیجه ۱۹ بر صفر شکست داد.

شکست های تلخ
بد‌ترین شکست‌ تیم ملی ایران در مقابل ترکیه با نتیجه ۶ بر یک در استانبول و در تاریخ ۲۸ می‌۱۹۵۰ رقم خورد.
ایران در۲۸ می ۱۹۵۸ در مقابل کره جنوبی با نتیجه ۵ بر صفر در توکیو بازی را واگذار کرد.
در سال ۱۹۷۲ نیز ایران در شهر مونیخ نتیجه بازی با مجارستان را با دریافت ۵ گل به این کشور واگذار کرد.

ایران و فیفا
بهترین رده بندی تیم ایران در فهرست فیفا با رنکینگ ۱۵ در تاریخ می‌۲۰۰۵ و بد‌ترین آن با رنکینگ ۷۳ در تاریخ ژانویه ۱۹۶۴ به ثبت رسیده است.

ایران و جام جهانی

800px-Iran1977
آرژانتین
اولین حضور ایران در جام جهانی فوتبال به جام جهانی آرژانتین در سال ۱۹۷۸ باز می گردد زمانی که ایران موفق شد استرالیا را با نتیجه یک بر صفر در تهران شکست دهد.
ایران در بازی اول مقابل تیم هلند،‌نتیجه را سه بر صفر واگذار کرد ولی در بازی دوم خود با درخشش و گلزنی دانائی فرد به نتیجه تساوی یک بر یک دست یافت. بازی سوم ایران با باخت سنگین ۴چهار بر یک به پرو تمام شد. تک گل ایران را در این بازی حسن روشن به ثمر رساند.
بدین ترتیب، تیم ایران در دور اول با سه بازی، یک تساوی، دو باخت، دو گل زده و هشت گل خورده، با کسب رتبه چهاردهم به کار خود پایان داد.

ایران فرانسه
فرانسه
ایران در دومین حضورش در جام جهانی، آخرین تیمی بود که توانست به مسابقات بپیوندد. در نوامبر ۱۹۹۷، ایران در دو بازی رفت و برگشت با تیم قدرتمند استرالیا به نتایج مساوی دست یافت و به لطف گل بیشتر زده در خانه حریف به این مهم دست یافت.
در بازی‌های جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، ایران در بازی اول در مقابل یوگسلاوی با نتیجه یک بر صفر،‌بازی را واگذار کرد. در دومین بازی،‌ایران توانست نخستین پیروزی خود در مسابقات جام جهانی را برابر آمریکا به دست آورد، این بازی با نتیجه دو بر یک به سود ایران خاتمه یافت. گل‌های ایران را در این بازی حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا به ثمر رساندند.
بازی سوم و آخر ایران با آلمان برگزار شد و با نتیجه ۲دو بر صفر به سود آلمان به پایان رسید.
بدین ترتیب تیم ایران در این دوره با سه بازی، یک برد و دو باخت، دو گل زده، چهار گل خورده و با کسب رتبه بیستم در دور اول حذف شد و به خانه برگشت.

ایران 2006
آلمان
در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، ایران با مربی‌گری برانکو ایوانکوویچ توانست به راحتی و یک بازی مانده به پایان رقابت‌های مقدماتی، حضور خود را در آلمان قطعی کند.
اولین بازی ایران برابر مکزیک، با نتیجه سه بر یک به پایان رسید. تک گل ایران را یحیی گل محمدی به ثمر رساند. این بازی انتقادات شدیدی را به همراه داشت و به شدت از بازی مهاجم اصلی ایران، علی دائی که آن زمان ۳۶ سال داشت انتقاد شد. در بازی بعد، دایی نیمکت نشین شد.
در بازی دوم، ایران نتوانست نتیجه‌ای بهتر از سه بر صفر برابر پرتغال کسب کند. در ‌‌نهایت در بازی سوم مقابل آنگولا با کسب نتیجهمساوی یک بر یک و کسب یک امتیاز از راهیابی به دور بعد باز ماند. تنها گل ایران را در این بازی سهراب بختیار‌زاده به ثمر رساند.
تیم ایران در این دوره، یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های حاضر بود و با مهاجمانی که تنها توانستند یک گل به ثمر برسانند، عدم انسجام تیمی و حاشیه‌های فراوان اطراف تیم، یکی از بد‌ترین دوره‌های خود را پشت سر گذاشت.
سه بازی، دو باخت و یک مساوی، دو گل زده، شش گل خورده و کسب رتبه ۲۵، حاصل کار تیم ایران در این دوره بود.

غایب بزرگ
تیم ملی ایران در دو دوره بازی‌های مقدماتی جام جهانی حضور نداشت. دوره اول مربوط است به سال ۱۹۸۲ – ۱۳۶۱ که ایران درگیر جنگ با عراق بود. اما در دوره بعد یعنی ۱۹۸۶ – ۱۳۶۵ به دلیل عدم پذیرش پیشنهاد فیفا مبنی بر بازی در زمین منطقه بی‌طرف از مسابقات دور مقدماتی جام جهانی کنار گذاشته شد.
Azadistadium_tehran_iran
ورزشگاه های بین المللی ایران
تاکنون سه ورزشگاه‌ تیم ملی ایران مورد تایید فیفا قرار گرفته و ایران توانسته در آن میزبان کشورهای دیگر باشد
ورزشگاه آزادی تهران، که به استادیوم صد هزار نفری مشهور است اما گنجایش آن ۹۰۰۰۰ نفر است. این ورزشگاه در سال ۱۹۷۴ برای میزبانی بازی‌های آسیایی ساخته شد. یکی از ویژگی‌های این استادیوم اسکوربورد رنگی بزرگی است که بیش از ۱۰۴ متر مربع مساحت دارد و یکی از بزرگ‌ترین صفحه‌های نمایش جهان به شمار می‌رود.
ایران چند بازی را نیز در ورزشگاه‌های تختی و یادگار امام تبریز نیز میزبانی کرده است که پر گل‌ترین بازی تیم ملی در برابر گوام که با نتیجه ۱۹ بر صفر به پایان رسید در ورزشگاه تختی انجام شده است.
پیش از اینکه ورزشگاه آزادی ساخته شود، بازی‌های تیم ملی در ورزشگاه شیرودی (امجدیه) برگزار می‌شد.

لباس‌های تیم ملی
لباس تیم‌های ملی فوتبال دنیا به لحاظ کیفیت و البته اعتبار کمپانی سازنده آن، یکی از مباحث مهم بازی‌های جام جهانی است. تیم ملی ایران نیز در دوره‌هایی از مارک‌های معروف دنیا و در بعضی هم از مارک‌های داخلی استفاده نموده است.
سال ۱۹۸۷ آدیداس، آلمان
سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸ تولیدی شکاری، ایران
سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ پوما، آلمان
سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ تولیدی شکاری، ایران
سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ تولیدی دائی، ایران
سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ پوما، آلمان
سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ تولیدی مجید، ایران
سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ تولیدی دائی، ایران
سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ لگیا، ایتالیا
سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ اول اشپورت، آلمان
و بالاخره در سال ۲۰۱۲ به ترتیب: پوما آلمان، مجید ایران و اول اشپورت آلمان

بیشترین گل ملی تیم ایران

علی دائی ۱۰۹ گل
کریم باقری ۵۰ گل
علی کریمی ۳۸ گل
غلام حسین مظلومی ۳۷ گل
و جواد نکونام ۳۶ گل
کاپیتان‌های تیم ملی
علی دائی ۸۰ بار
جواد نکونام ۳۹ بار
احمد رضا عابد‌زاده ۳۸ بار
علی پروین ۳۱ بار
بیشترین بازی برای تیم ملی
علی دائی ۱۴۹ بازی
جواد نکونام ۱۳۲ بازی
علی کریمی ۱۲۷ بازی
مهدی مهدوی کیا ۱۱۱ بازی
حسین کعبی ۸۹ بازی
کریم باقری ۸۷ بازی
ترکیب تیم ایران در اولین حضور درجام جهانی، ۱۹۷۸
دروازه بانان: ناصر حجازی، بهرام مودت، رسول کربکندی
مدافعان: علیرضا قشقائیان، حسن نظری، آندرانیک اسکندریان، علی شجاعی، نصرالله عبداللهی و حسین کازرانی
هافبک‌ها: ایرج دانائی فرد، حسن نایب آقا، علی پروین، ابراهیم قاسم‌پور و محمد صادقی
مهاجمان: بهتاش فریبا، حسن روشن، حمید مجد تیموری، مجید بیشکار، ناصر نورائی، غفور جهانی، حسین فرکی،
سر مربی: حشمت مهاجرانی
ترکیب ایران در دومین حضور در جام جهانی، ۱۹۹۸
دروازه بانان: احمد رضا عابد‌زاده (کاپیتان)، نیما نکیسا، پرویز برومند
مدافعان: نعیم سعداوی، محمد خاکپور، افشین پیروانی، نادر محمد خانی، علی اکبر استاد اسدی، رضا شاهرودی، جواد زرینچه، مهدی پاشازاده
هافبک‌ها: مهدی مهدوی کیا، کریم باقری، علیرضا منصوریان، سیروس دین محمدی، حمید استیلی، ستار همدانی، مهرداد می‌ناوند
مهاجمان: علی دائی، خداداد عزیزی، علی لطیفی، بهنام سراج
سرمربی: والدیر ویرا
ترکیب تیم ایران در سومین حضور در جام جهانی، ۲۰۰۶
دروازه بانان: ابراهیم میرزاپور، حسن رودباریان، وحید طالبلو
مدافعان: سهراب بختیاری‌زاده، یحیی گل محمدی، رحمان رضائی، حسین کعبی، امیر حسین صادقی، محمد نصرتی
هافبک‌ها: مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، فریدون زندی، علی کریمی، آندرانیک تیموریان، محمد نوید کیا، مهرزاد معدنچی، مسعود شجاعی
مهاجمان: وحید هاشمیان، علی دائی (کاپیتان)، رسول خطیبی، آرش برهانی، رضا عنایتی، جواد نکونام
سر مربی: برانکو ایوانوویچ

ترکیب تیم ایران در چهارمین حضور در جام جهانی، ۲۰۱۴
دروازه بانان: رحمان احمدی، ساشا مکانی، علیرضا حقیقی
مدافعان: سید جلال حسینی، پژمان منتظری، امیر حسین صادقی، خسرو حیدری، احسان حاج صفی، حسین ماهینی، محمد رضا خانزاده، شجاع خلیل‌زاده
هافبک‌ها: اشکان دژاکه، جواد نکونام (کاپیتان)، آندرانیک تیموریان، مجتبی جباری، محمد نوری، قاسم حدادی فر، هاشم بیک‌زاده، امید ابراهیمی
مهاجمان: رضا قوچان‌نژاد، محمد رضا خلعت‌بری، مسعود شجاعی، محسن مسلمان، غلامرضا رضائی، مهرداد اولادی، فرزاد حاتمی
سرمربی: کارلوس کی‌روش

برزیل
جام جهانی ۲۰۱۴
در میان چهار تیم صعود کننده آسیایی به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴، یعنی ژاپن، ایران، کره جنوبی و استرالیا، تیم ملی ژاپن با بازی‌های قابل قبول و کسب امتیاز لازم، زود‌تر از دیگر تیم‌های آسیایی نصاب مورد نظربرای صعود را بدست آورد. همچنین این تیم با بازی مقابل بهترین‌های فوتبال جهان در جام کنفدراسیون‌ها، قدرت خود را به عنوان یک تیم خوب آسیایی به رخ حریفان خود در جام جهانی کشید.
اما تیم دوم این گروه، یعنی استرالیا با کسب امتیاز نه چندان قابل قبول، نسبت به دوره‌های پیشین افت محسوسی داشته است. این تیم که تا قبل ازسه بازی آخر به مشکل برخورد کرده بود در ‌‌نهایت توانست با تساوی مقابل ژاپن و برد مقابل اردن و پیروزی ضعیف مقابل عراق آن هم در خانه خود جشن صعود بگیرد.
در گروه دوم، شرایط برای ایران و کره جنوبی تا روز آخر با اما و اگر پیش رفت و دو تیم با حداقل اختلاف امتیاز نسبت به رقبای خود صعود کردند. صعودی که برای رقابت با دیگر تیم‌های رقیب در جام جهانی زیاد درخشان نیست.
کره جنوبی بعد از شکست یک بر صفر مقابل ایران در آخرین دیدار مرحله گروهی به علت تفاضل گل بهتر از ازبکستان برای هشتمین بار متوالی به جام جهانی راه یافت.
معروف‌ترین روزنامه این کشور یعنی چوسون ایلبو در باره صعود تیم کره جنوبی نوشت: ما صعود کردیم، اما جای جشن نیست.
کره در حال حاضر بدنبال استعفای «چوی کانگ هی» سرمربی ندارد. تاکتیک‌ها و انتخاب‌های «چوی که» در طول رقابت‌های این دوره با فراز و فرود‌های زیادی روبرو شد، انتقادات فراوانی را به‌ دنبال داشت که منجر به استعفای وی شد.
تیم ایران، صدر نشین گروه دوم، در هشت بازی در مرحله نهایی این رقابت‌ها فقط هشت گل به ثمر رساند که نیمی از آن‌ها در خانه، مقابل لبنان حذف شده بود.