آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۲ خرداد ۱۳۹۲

محمد جبرانی

اجتماع


یک کتاب، مردی که رویای فردا داشت


استیو جابز

در روزهای ممیزی و حساسیت اداره کتاب ارشاد! یکی از کتابهایی که به دفعات و در تیراژ بالا تجدید چاپ شد، کتاب «زندگی نامه استیوجابز» است، زندگی مردی که فهم ما را از دنیا دگرگون کرد.

کتاب در اصل به معرفی سنتی در دنیای جدید می‌پردازد که نماد آن آمریکاست. سرزمینی که ساکنانش آزادی را بیش از هر چیز پاس می‌دارند و برای حفظ آن حاضر به فدا کردن هر چیز به ظاهر عزیزی هستند. «استیو جابز» قهرمان این کتاب نمادی از یک رویای آمریکایی امروزی است. رویایی که در آن هیچ حد متوقف کننده‌ای برای رسیدن به خواسته‌های بلند پروازانه نیست، و همه در راه رسیدن به پیروزی تو را یاری و تایید می‌کنند.

جابز که توسط پدر بیولوژیکیش‌‌‌ رها شده و با کمک خانواده‌ای که او را به فرزندی قبول کرده بودند رشد کرد، بعد‌ها نمادی از آمریکای جدید شد. او با همراهی «بیل گیتس» در اصل پدر معنوی نسلی شدند که از آن‌ها جوانان موفق امروز آمریکا، مهاجر یا آمریکایی فرقی نمی‌کند، بوجود آمدند. جوانانی که میل به تجربه کردن و عملگرایی ویژگی اصلی آن‌ها بود و با گذشت زمان افرادی خودساخته، خلاق، کارآفرین شدند.

کتابی که زندگینامه نویس معروف «وال‌تر ایساکسون» از زندگی «استیو جابز» می‌نویسد در اصل به سفارش خود «جابز» است. او وقتی متوجه می‌شود که سرطانش سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کردند رشد کرده و دیگر امکان زندگی به شکلی که آرزویش را داشت، ندارد، از «ایساکسون» دعوت می‌کند که بیوگرافی او را بنویسد. مولف در‌‌‌ همان مقدمه کتاب تعجب خود را از این پیشنهاد می‌نویسد، می‌گوید: «استیو همیشه مراقب زندگی خصوصی خود بود و هیچ وقت اجازه نمی‌داد کسی از خبرنگاران به این بخش نزدیک شود ولی پیشنهاد ناگهانیش مرا متعجب کرد.»

مولف که بعد‌ها دلیل واقعی را می‌فهمد، معتقد است: «او به نوعی خود را از نسل انسانهای موفق روزگار خویش می‌دید و می‌خواست که با نوشته شدن زندگی ش به نوعی ماندگاری همیشگی برسد». این کتاب حاصل بیش از چهل گفتگوی تلفنی و حضوری مولف با «جابز» است، مولفی که به گفته «جابز» هنر واقعیش خوب حرف کشیدن از مردم است. در طول مصاحبه بین مولف و «استیو» رابطه عاطفی قوی برقرار می‌شود و همین به «جابز» نوعی اطمینان خاطر می‌دهد که خود را نزد نویسنده‌‌‌ رها کند و از هر چه که دل تنگش می‌خواهد، بگوید. او صادقانه از خطا‌هایش در گذشته می‌گوید و از اینکه ابراز پشیمانی کند ترسی ندارد.

همسرش نیز از نویسنده می‌خواهد که «جابز» واقعی را به مخاطب معرفی کند، «جابز» ی که هم باهوش و موفق بود و هم زندگی به شدت آشفته‌ای را تجربه کرد. نویسنده هیچ وقت سعی نکرده «جابز» را یک انسان کامل و نمونهٔ تقلیدی معرفی کند، او فقط سعی دارد به ما یادآوری کند، این کتاب سرگذشت کسی است که تصور ما از تکنولوژی را دگرگون کرد و دنیای امروز ما مدیون رویاپردازهای دیروز اوست، رویاپردازی‌هایی که اجازه داده درک تازه‌ای از خلاقیت و تکنولوژی داشته باشیم.

این کتاب را با ترجمه ناصر دادگس‌تر می‌توانید مجانی دانلود کنید و از خواندنش لذت ببرید.