آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۲ خرداد ۱۳۹۲

مجله تابلو

اجتماع


گفتگوی رزا و لونا


آنهایی که تجربه درمان سرطان پستان را از سر گذرانده‌اند خوب می‌دانند که این سفر تلخ و دشوار و تکاندهنده است، به‌خصوص اگر تنها و در سکوت طی شود.
پادکست زیر گفت و گوی خودمانی رزا افتخاری و ولونا شاد است، یکی برگشته از این سفر دشوار و دیگری تازه در آغاز راه. لونا و رزا هم‌دیگر را نمی‌شناختند. اما زخم مشترک و خوی مشابه در برخورد با این زخم، دلیلی ساده و کافی بود برای این که با هم رو‌به‌رو شوند. قرار شد بدون هیچ آشنایی پیشین و قرار و مدار قبلی، در اولین دیدار مجازی گفت‌وگوی فی‌البداهه خود را ضبط کنند و این‌گونه تجربه‌های خود را با دیگران در میان بگذارند. شاید کمکی باشد برای شکستن سد سکوت درباره این بیماری در جامعه ما و دلیلی باشد بر این که حرف زدن از این سفر تلخ ادامه راه را برای درمان هموار می‌کند.
رزا افتخاری اکنون در موسسه گزارشگری برای جنگ وصلح کار می‌کند و مدیر مسئول نشریه آنلاین « زن نگار» است. وی که از همکاران سابق نشریه توقیف شده « زنان» در ایران است در زمینه مسایل زنان و مدیریت پروژه‌های آموزشی و اجتماعی فعالیت دارد.
لونا شاد مستندساز، نویسنده و بازیگر سینمایی است که نقش اول فیلم‌های محسن مخملباف با عنوان «فریاد مورچگان» و «صندلی» و همچنین آرت‌ویدئوی عباس کیارستمی با عنوان «خوابیده‌ها» را برعهده داشته است. او پیش‌ از این‌، سال‌ها مجری جوان و محبوب برنامه شباهنگ صدای آمریکا بود. آخرین مستند بلند لونا شاد با عنوان «کلیدهای خانه‌ام» به روایت داستان نسل جدید مهاجران ایرانی می‌پردازد.