آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۲ خرداد ۱۳۹۲

مجله تابلو

اجتماع


چی کار کنم


روزانه هزاران موجود فضایی از خود می‌پرسند: اگه امروز به زمین حمله نکنم چی کار کنم؟

به آن موجودات فضایی بگویید دلیلی برای حمله به زمین وجود ندارد چون جواب معمایشان در دست ماست!

چی گوش کنم؟

او (O)

دیمین رایس

خواننده قدیمی ژونیپر و یکی از بنیان گذاران این گروه پس از چند سال دوری از دنیای موسیقی با آلبوم او در سال ۲۰۰۲ به دنیای موسیقی بازگشت و توانست با این آلبوم به شهرتی جهانی برسد. فضای آلبوم آرام و سبک آن نزدیک به سبک فولک و آکوستیک راک است که با اشعار رمانتیک و اندکی فانتزی رایس دقایقی جادویی را برای شنونده به ارمغان می‌اورد. آلبوم موسیقی او می‌تواند انتخاب خوبی برای طرفداران ایندی راک باشد.

چی ببینم؟

برای آنهایی که هوس دیدن یک شاهکار سینمایی کردند!
چی کار کنم4edited
گمشده در ترجمه

(lost in translation) ۲۰۰۳

آیا همیشه دلتان می‌خواسته سوفیا کاپولا را به خاطر بازی در پدرخوانده سه بر یک صندلی ببندید و مانع از بازی او در هیچ فیلم دیگری شوید؟ خب ما هم همین حس را داشتیم تا اینکه گمشده در ترجمه را دیدیم. در واقع اگر او قول بدهد یک گمشده در ترجمه دیگر هم بسازد می‌تواند حداقل ۴ پدرخوانده سه دیگر را هم خراب کند انقدر که این فیلم خوب است. کارگردانی عالی، سوفیا کاپولا یک طرف، بازی خیره کننده بیل ماری، طرف دیگر باعث می‌شود این فیلم جزئی از لیست بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای راجر ایبرت باشد، حتما هم می‌دانید اگر یک فیلم جز لیست راجر ایبرت باشد دیدنش اجباری ست! راستی فیلم اسکارلت جوهانسون هم دارد دیگر چه می‌خواهید؟

برای آنهایی که دلشان یک مقدار وحشت می‌خواهد!
چی کار کنمedited

کلبه‌ای در جنگل

cabin in the woods ۲۰۱۲

یک گروه از دختران و پسران جوان برای مسافرت به کلبه‌ای در جنگل‌های خارج از شهر می‌روند اما در کلبه اتفاق‌هایی می‌افتد که زندگی آن‌ها را برای همیشه عوض خواهد کرد. چی؟ همه فیلم‌های ترسناک این روز‌ها همین خط داستانی را دارند؟ نه اشتباه می‌کنید یعنی اولش را راست می‌گویید ولی می‌توانیم به شما قول بدهیم این فیلم یکی از بکر‌ترین ایده‌هایی را دارد که تا به حال در سینما دیده‌اید. درو گدارد کارگردان کلبه‌ای در جنگل با کمک فیلمنامه جاس ویدون کارگردان پرآوازه منتقمین (avengers) توانسته به مخلوط عالی از خنده و وحشت دست یابد که دل هر فیلم بازی را به دست می‌آورد.

اما در همین ماهی که دارد تند و تند می‌گذرد، تولد یکی از بهترین کارگدانان سینمای ایران هم هست. رخشان بنی اعتماد، پس بد نیست که یکی از فیلم‌های خوب سال‌های اخیر سینمای ایران را هم ببینید، حتی دوباره ببینید:

خون بازی ۱۳۸۵

این فیلم داستان زندگی دختری معتاد به نام سارا است که همراه مادرش زندگی می‌کند. سارا نامزدی دارد که دانشجویی مقیم کاناداست و از اعتیاد او بی‌خبر است. مادر تصمیم می‌گیرد پیش از مراسم عروسی و بازگشت نامزد سارا او را برای ترک به کلینیکی در شمال ببرد و داستان آغاز می‌شود. بقیه‌اش را خودتان ببینید.

فیلم حال و هوایی اجتماعی دارد که به بحث اعتیاد در میان جوانان می‌پردازد. تصویربرداری سیاه و سفید فیلم با موضوع آن کاملا مطابقت دارد بازی بی‌نظیر بیتا فرهی به نقش مادر و باران کوثری در نقش دختر فیلمی کاملا ملموس و باورپذیر را به مخاطب ارائه می‌دهد. خون بازی، فیلمی است که به دو بار دیدنش می‌ارزد.

چی بخوانیم؟

عقاید یک دلقک

هاینریش بل

عقاید یک دلقک داستان مردی به نام شنیر را روایت می‌کند که همسرش او را ترک کرده و همین باعث افسردگی او می‌شود. با نگاه اول شاید فکر کنید که با یک داستان غم انگیز و پر از درد مواجه هستید ولی طنز ظریفی که هاینریش بل در این کتاب به کار برده است این سفر مالیخولیایی و سیاه را برای خواننده قابل تحمل و لذت بخش می‌کند. بل با این کتاب توانسته نگاهی موشکافانه به آلمان پس از جنگ جهانی بیاندازد و با زیرکی تمام و در لا به لای سخنان شنیر موضوعات مهم آلمان آن زمان مانند ازدواج، دین و روابط اجتماعی را نقد کند. کتاب در سال ۱۹۶۳ میلادی نوشته شده است و از آن زمان توانسته به یکی از کتاب‌های مهم ادبیات جهان تبدیل شود.

تبعیدیان

برتولت برشت

از ورق زدن مجله‌های مختلف در تعطیلات نوروز خسته شده‌اید و می‌خواهید کتابی جدی در دست بگیرید؟ پیشنهاد ما «تبعیدیان» است. تبعیدیان کتابی است به قلم برتولت برشت نویسنده آلمانی (۱۸۹۸-۱۹۵۶) کتاب روایتگر حوادث مربوط به جنگ جهانی دوم است زمانی که آتش جنگ نیمی از خاک اروپا را در کام خود فرو می‌کشد در رستوران ایستگاه راه آهن «زینگ فورز» دو مرد در کنار هم نشسته‌اند و گه‌گاه با احتیاط اطراف را می‌نگرند و درباره سیاست سخن می‌گویند. این گفت و شنود با موضوعاتی از قبیل: آزاد اندیشان، تسلط بر انسان‌های مهم، نا‌انسان‌ها، فقر، ایده‌های بزرگ، غیر نظامیان، دموکراسی، حکومت جهانی و… صورت می‌گیرد. فضای داستان در حقیقت نمایشنامه‌ای است که جو گفتگو بر آن حاکم است.

این کتاب را انتشارات ابتکار نو در سال ۱۳۸۱ در ۱۴۸ صفحه منتشر کرد. اما شنیده شده که صفحات اولیه کتاب تا سال ۸۴ اجازه چاپ نداشته و نسخه‌های تا پیش از آن فاقد آن صفحات بوده است. این کتاب را خشایار قائم مقامی ترجمه کرده است.

چی بازی کنیم؟

قلمرو پادشاه دیوانه

(realm of mad god)

یک بازی آنلاین نقش آفرینی عالی برای بازی خورهایی که سرعت اینترنتشان مانع از این می‌شود که آن‌ها لذت بازی آنلاین را تجربه کنند. قلمرو پادشاه دیوانه با حجم پایین و گرافیک ساده باعث شده است تا هر بازیکنی با هر نوع کامپیوتری توانایی امکان تجربه این بازی را داشته باشد. شما در این بازی با انتخاب یک شخصیت خیالی مانند یک جادوگر یا یک تیرانداز به مبارزه با پادشاه دیوانه در دنیایی پر از خطر می‌پردازید، اما شما موفق نخواهید شد که این غول خطرناک را به تنهایی شکست دهید پس باید با بازیکنان دیگر در نقاط دیگر جهان هم پیمان شوید و با ایجاد گروه‌های چند ده نفری برای از بین بردن پلیدی در این دنیای جادویی تلاش کنید. در ضمن لازم نیست که نگران پرداختن حق عضویت برای این بازی باشید چون این بازی مجانی و از تمام نقاط دنیا قابل دسترس است. اگر شما هم مانند ما عاشق بازی‌های نقش آفرینی هستید می‌توانید مطمئن باشید این بازی یک تجربه عالی برای شما خواهد بود.