آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۰ خرداد ۱۳۹۲

کوهیار گودرزی

اجتماع


بررسی زیرزمین راه‌کار‌ها و چالش‌ها با حضور متخصص امر


زیرزمین

بررسی زیرزمین راه‌کار‌ها و چالش‌ها با حضور متخصص امر

با سلام خدمت خوانندگان گرامی مجله تابلو، در خدمت آقای همه چیز همه چیز‌دان هستیم برای گفت‌و‌گو در مورد زیرزمین، روی زمین و همه جای زمین:
به طوری که مشاهده می‌کنید شاهد این هستیم که فعالیت‌های زیرزمینی طی سالیان گذشته رشد چشم‌گیری داشته٬ دلایل این امر را چگونه می‌بینید؟
با چشم غیرمسلح.
خیر٬ منظور بنده این هست که دلایل آن از نظر شما چیست؟
در ابتدا بایستی تاکید کنم که این پدیده ریشه تاریخی به اندازه قدمت بشر دارد و منحصر به دوران مدرن نیست. در واقع امر پسینی محسوب نمی‌شود. یافته‌های باستان‌شناسان تایید کرده که انسان‌های نئاندرتال هم فعالیت‌های این شکلی داشته‌اند.
خواهش می‌کنم از زاویه شخصی به قضیه نگاه نکنید. دلایل چیه؟
ه‌مان طوری که اشاره کردم ریشه‌های تاریخی دارد. به طور مثال در آغاز عصر مذهب خداپرستان اولیه برای پرستیدن خدایشان با محدودیت‌های زیادی از جمله سنگ داغ و تاج خار مواجه بودند. این بود که کار‌هایشان را در خفا انجام می‌دادند. این‌ها در واقع اولین گروه‌های زیرزمینی بودند. البته خیلی قبل‌تر از این‌ها هر گروهی قصد خرابکاری و اصلاح جامعه را داشت٬ کار‌هایش را یک مقدار زیادی زیر زمین می‌کرد تا به مرحله کردن روی زمین برسد. بهرحال با گذشت زمان و قدرت گرفتن، دین‌جویان ثانویه جایشان با خدان‌شناسان عوض شد و گروه دوم هم برای نپرستیدن خدایشان با مشکلات مواجه شدند. به طبع آن یک گروه فعالیت‌هایشان را در قرون وسطی در روز روشن نموده و گروه بعدی در زیرزمین. حالا رسیدیم به یک اصل کلی: مکان فعالیت در اکثر مواقع با جای شما نسبت مستقیم دارد؛ آن‌هایی که بالا هستند کارشان را توی روز روشن روی آن بالا مثلا جماران یا سعدآباد می‌کنند و شمای پایین کارتان را زیر این پایین یا نهایتا زیر آن وسط.
اما بعضی‌ها هم کارشان را آن بالا زیر زمین می‌کنند٬ مثلا سونای زعفرانیه…
خیر آقا! آن‌ها می‌خواهند ریا نشود. مثلا اخوی خود بنده در منزلشان ساعت‌های متمادی در زمین مستقر شده و به تزکیه تهذیب نفس می‌پرداختند. البته چند ماه بعدش شکم کلفت خانه آمد بالا و فعالیت ایشان به بالا‌تر از سطح زمین منتقل شد.
پس باید گفت فعالیت ایشان خیلی هم سازنده بوده؟
بله٬ البته گاینده صفت مناسب‌تری است. ازین دست فعالیت‌های سازنده کم نداریم٬ باجناق بنده در کار تهیه عرقیات گیاهی هستند٬ ایشان آب انگور ارگانیک هم تهیه می‌کنند که برای اینکه سرکه نشود در زیرزمین نگه می‌دارند. خدابیامرز ابوی هم خاطرم هست عادت داشت صبح و بعد از ظهر می‌رفت زیرزمین و فعالیت موثری می‌کرد٬ خدابیامرز والده هم روزی دوبار برایش اسفند دود می‌کرد که چشم نخورد لابد. البته این فعالیت‌ها فقط سال‌های اولش کمرسازنده بود و بعدش دیگر سردار کارتاژ رمق ایستادن نداشت.
بعضی‌ها هم سنشان خیلی کم است در زیرزمین فعالیت‌های هسته‌ای می‌کنند….
بله٬ اصلا زیرزمین محل همین کارهاست٬ ولی سنشان کم نیست این دسته٬ زیاد است و عمدتاْ مشکلات گوارشی دارند٬ همین همسایه ما بعد از غذا می‌رفت زیرزمین و خانمش می‌گفت می‌رود غنی‌سازی کند٬ هرچند به نظر من بیشتر شبیه پالایشگاه گاز عمل می‌کرد.
از این‌ها که بگذریم وقتی عرصه بر اهالی هنر تنگ می‌شود آن‌ها رو به فعالیت زیرزمینی می‌آورند….

وادی هنر وادی تنگی محسوب می‌شود٬ من خودم بودم که می‌گم٬ باری به هر جهت هنر برای هنرمند هوای نفس کشیدن است٬ وقتی نتواند نفس بکشد مجبور می‌شود برود توی زیرزمین و نفس را حبس بکند مثل مرحوم ابوی.
می‌شود لطفا در مورد موسیقی زیرزمینی هم نظرتان را بگویید؟
خب البته این‌جا هم این را باید بگویم که این گروه‌های زیرزمینی همه جا وجود دارد٬ البته مدل غربیش بیشتر گاراژ است.
ببینید دلایل عقب ماندگی غرب که عمدتا به نظریات فروید برمی‌گردد توی برنامه ما نیست٬ لطفا در مورد خودمان بگویید.
خب عرض می‌کردم٬ این‌ها علاوه بر اینکه نشانه عقب ماندگی است تبعات خوبی هم دارد٬ مثلا پسرخاله خود بنده فعالیتش را از استودیوهای خاکی جنوب تهران شروع کرده و الان در عروسی‌های بالای شهر می‌خواند. البته یک جاهایی اثرات بدیع استعلایی هم دیده می‌شود توی این زیرزمین‌ها که در این مقال نمی‌گنجد و زیر دلوز راه ندارد.
خب فعالیت سیاسی را هم بگویید که دیگر خیلی زیاد شده و حوصله خواننده سر می‌رود.
بله فعالیت سیاسی معمولا در نقاطی از کره زمین که دارای گزینه رهبری هستند دارای هزینه‌ای جسمانی٬ مالی و بعضا جانی است. بعضا حتی دیده در بعضی موارد فعالین حوزه‌های مختلف مجبور به پرداخت این هزینه از محل‌ و نقاطی می‌شوند که نباید و نشاید و گاهی نگنجد. باری طبیعی است که این دسته از فعالین امورشان را از ملا عام به ملا خواص منتقل کنند و در کنار دیگر امور زیرزمینی کنش‌های سیاسی هم بکنند٬ خوشبختانه در سال‌های اخیر امکان فعالیت در محیط مجازی هم به مدد پیشرفت علم فراهم آمده که عمده هزینه‌هایش پول برق و اینترنت است٬ منتها اثراتش در حد یک زیرزمین مجازی هم نیست.